Ve středu 14. 2. naši školku navštívil Mgr. Karel Kocůrek se svým hudebním programem, tentokrát na téma „Hudba pastýřů a indiánů“.
Seznámil nás s hudebními nástroji, které používali pastýři. Přes flétny vyrobené z větviček a klacků jsme se dostali ke slovenské chloubě – fujaře. Její zvuk je jako jediný zástupce Slovenska zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO
Poté následovaly ukázky indiánských předmětů, které nesmějí chybět v žádném „indiánském týpíčku“. Děti s údivem hleděly na různé kuriozity patřící do indiánské výbavy. Dozvěděli jsme se, že indiánské maminky svým dětem dávaly talismany (např. po domácku vyrobeného „plyšáka“ připomínajícího ropušníka), které děti nosily celý život. Tety jim předaly první boty a babičky teplé papuče na zimu. Dědečkové pak vlastnoručně vyřezávali pro své vnoučky flétničky s ozdobnou figurkou orla.
Viděli jsme indiánské hudební nástroje. Nástroj, který přivolává déšť byl jedním z nejzajímavějších. Prohlédli jsme si indiánský buben, kůži chřestýše a naučili se rozpoznat typický zvuk chřestýše.
Věděli jste, že indiáni měli i své vlastní zvonky u týpí? Byly z kopýtek, kterými se zatřáslo a čekalo se na pozvání.
Indiáni také dodnes používají ke zdobení svých jednoduchých hudebních nástrojů, oblečení a bot české korálky.

Kolektiv učitelek z MŠ